سهم‌خواهی عربستان و امارات در استان‎های جنوب یمن

[ad_1]

خبرگزاری فارس:به نظر می‎رسد که درگیری بین امارات و عربستان بر سر سهم‎خواهی در استان‌های جنوبی یمن پایان ندارد، ۲ طرف تلاش می‌کنند بدون علنی شدن اختلافات، برنامه‎های خود را در جنوب یمن اجرایی کنند.

افسران سعودی مجوز سه نفر از فرماندهان «مزدوران» که برای شورای انتقالی در جنوب یمن انتخاب شده بودند، لغو کردند و آنها را در یکی از هتل‌ها تحت اقامت اجباری قرار دادند.

این در حالی است که دستور کار نظامی در استان‎های شبوه، حضرموت و عدن واقع در جنوب یمن به دلیل تلاش‌ها برای باقی نگه داشتن استانداران این استان‎های جنوبی که رئیس فراری دولت مستعفی یمن آنها را منصوب کرد، ادامه دارد، چرا که گروهی نظامی مانند ورود آنها به ساختمان های دولتی می شوند. در بحبوحه این بحران، درگیری اماراتی سعودی درباره مدیریت تجهیزات به نقطه بن بست رسیده است.

«هانی بن بریک» نایب رئیس «شورای انتقالی جنوب یمن» که از طرفداران امارات محسوب می شود بر پایان درگیری نظامی در مناطق جنوبی با گروه‎های حامی دولت مستعفی یمن که طرفدار عربستان هستند، تاکید کرد.

از سوی دیگر، عیدروس الزبیدی استاندار برکنار شده عدن که با کمک افسران اماراتی شورای انتقال سیاسی جنوب یمن برای اداره مناطق جنوبی تاسیس کرد، گفت که منصور هادی در حالی که فراری و ضعیف و تنها بود، وارد عدن مرکز جنوب یمن شد. این لحن کاملا اماراتی است تا به همسایه سعودی خود بگوید که در مشروعیت دروغین سهیم است.

در این سهم‌خواهی، فرماندهان طرفدار حزب اخوانی «الاصلاح» وابسته به عربستان برکنار و منصوبات اخیر لغو و مدیریت تنهایی امارات در جنوب یمن از طریق طرح و برنامه‎هایش در استان های جنوبی که نیروهای نظامی آن مستقر هستند، وجود دارد.

این مساله به ضرر منافع عربستانی است که این کشور هم از طریق عزل و نصب‌هایش به دنبال رسیدن به اهداف مورد نظر در جنوب یمن است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *