توکلی: خلائی از تولیدات هنری دفاع مقدس وجود دارد

[ad_1]

خبرنگار مهر: رضا توکلی پنجشنبه شب در حاشیه اختتامیه جشنواره ملی فانوس در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره اقبال فیلم‌سازان و هنرمندان برای ساخت فیلم‌های حوزه دفاع مقدس گفت: من جزو کسانی هستم که سال‌ها است تلاش می‌کنم تا در حوزه دفاع مقدس فیلم بسازم اما شرایط را دشوار دیدم.

وی افزود: ما وظیفه و رسالتمان این است که آثار زیادی از حماسه و دلاوری‌هایی که در 8 سال دفاع مقدس افتاده بسازیم زیرا فرزندانمان و نسل جوان منتظر دیدن آن هستند.

کارگردان سریال گام آخر، در ادامه بیان کرد: حماسه و دلاوری‌های دوران دفاع مقدس باید به یک معنایی توسط هنرمندان ثبت شود؛ این اتفاق نمی‌افتد جز اینکه هزینه شود و شوخی نیست.

توکلی در ادامه تصریح کرد: اگر برای فیلم‌سازی دفاع مقدس هزینه و بار مالی آن تأمین شود یقیناً هنرمند ومتخصص هنری پای‌کار می‌آید، ضمن اینکه وظیفه تک‌تک هنرمندان است تا دلاوری‌های دفاع مقدس را بسیار هنرمندانه به تصویر بکشند.

وی بابیان اینکه در حال حاضر در سینمای کشور خلائی از تولیدات هنری دفاع مقدس می‌بینیم، گفت: در سینمای کنونی حتی رگه‌های از دفاع مقدس نمی‌بینیم این مورد خودبه‌خود کمرنگ شده است فقط به دلیل ضعیف برخورد کردن ما است؛ اگر مسئولی می‌خواهد پول و وام بدهد باید پول را به‌جایی بدهد که کارگردان، کارگردان باشد تا بتواند فیلم فاخر بسازد.

توکلی؛ ابراز کرد: متأسفانه فیلم‌های دفاع مقدس و شهدا به افرادی داده می‌شود که اصلاً تخصصی در فیلم‌سازی ندارند و به‌صرف اینکه منابع مالی فیلم‌سازی در اختیار آنان قرارگرفته اقدام به فیلم‌سازی می‌کنند.

این بازیگر و کارگردان نام‌آشنای سینماو تلویزیون، ادامه داد: چرا باید با آنچه توسط شهدا و بچه‌های دفاع مقدسمان در آن دوران خلق‌شده سخیف و ضعیف برخورد کنیم و اشکال کار اینجاست.

توکلی با تصریح اینکه کار برای دفاع مقدس همان‌طور که از نامش پیدا است تقدس در آن است و این به آن معنا نیست که افراد غیرمتخصص برای تثبیت خود به این بحث وارد شوند، ادامه داد: اگر این‌گونه باشد و فردی غیرمتخصص تنها به دلیل اینکه نسبت فامیلی با سرمایه‌گذار و مسئولی دارد اقدام به فیلم‌سازی در حوزه دفاع مقدس کند من فیلم‌ساز باید برای تأمین مالی فیلم خود بمانم؛ آزمون‌وخطا بس است فیلم جنگی نباید دست هر کی برود و ساخته شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای بازی یا ساخت فیلمی در حوزه دفاع مقدس برنامه دارید، گفت: فیلمی در این حوزه در صورت تأمین منابع مالی در دست‌ساخت دارم و فیلم‌نامه و سیناپس آن نوشته‌شده است؛ “پدافند “داستان استواری است که در دوران دفاع مقدس با خانواده‌اش در جنگ به شهادت می‌رسد ضمن اینکه رگه‌های طنز هم دارد، فیلم‌نامه “پدافند” را نوشتم و امیدوارم مسئولان متصدی کمک کنند تا این فیلم را بسازم.

توکلی در ادامه با ابراز اینکه چقدر باید برای ساخت یک فیلم بدویم و برای تأمین بار مالی ساخت از پله‌ها بالا برویم، افزود: برای ساخت کارهای دفاع مقدس هنرمندان و کارگردانان نیازمند حمایت‌های مالی مسئولان و متولیان هستند تا آثار فاخر برای نسل حاضر تولید کنند.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *